13.3 C
Kołobrzeg
5 czerwca 2020
Także.pl
Image default

Lawety do przewozu moździerza 220 mm, wz.32 trafiły do muzeum

W dniu 27 czerwca 2019 r. w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu odbyła się ceremonia przekazania zestawu lawet do przewozu moździerza 220 mm, wz.32.

Uroczystość, odbywająca się pod patronatem Starosty Kołobrzeskiego Tomasza Tamborskiego rozpoczęła się od konferencji p.t.: „Z Polski do Norwegii, z Norwegii do Polski”. Następnie, wszyscy uczestnicy udali się do oddziału Dzieje Oręża Polskiego, gdzie nastąpiło uroczyste odsłonięcie wózków.

Po zakończeniu uroczystości i zwiedzeniu wystaw goście odwiedzili Kołobrzeski Skansen Morski oraz nowy odział Muzeum Lotnictwa i Techniki Wojskowej w Rogowie. Podczas zwiedzania odbywały się również rozmowy na temat przyszłej współpracy polsko – norweskiej, która będzie kontynuowana i z pewnością okaże się owocna dla obu stron.

Przed wybuchem II wojny światowej, Wojsko Polskie dysponowało 32 moździerzami 220 mm, wz.32, wchodzącymi w skład 1 pułku artylerii najcięższej. Niestety w 1939 roku Polska utraciła je wszystkie. Niemcy przewieźli cześć zdobytych moździerzy do Norwegii, gdzie stanowiły element systemu obrony portów Kriegsmarine. W 1945 roku wózki do transportu moździerzy zostały przez Niemców porzucone i częściowo zatopione. Przed około 10 laty w Norwegii, na głębokości 5 metrów na dnie jeziora górskiego Jernvatne koło Narwiku znaleziono trzy pełne komplety lawet do przewozu moździerzy oraz jeden pojazd amunicyjny.

Przez kilka lat ambasador RP w Oslo Stefan Czmur wraz z attaché obrony płk Jarosławem Przybysławskim podejmowali starania o wydobycie polskich wózków z dna jeziora. W roku 2013 strona polska wystąpiła do Norwegii o wydobycie i przekazanie lawet do kraju. Inicjatywę poparł ówczesny szef sztabu armii norweskiej generał Harald Sunde. Zrealizowane dzięki uprzejmości norweskich sił zbrojnych przedsięwzięcie, po wielu próbach – ze względu na bardzo trudne w tym regionie warunki pogodowe – zakończyło się sukcesem w lipcu 2014 roku.  Dzięki wsparciu i pomocy firmy Kongsberg lawety powróciły do Polski, gdzie zostały przewiezione do Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Dzięki porozumieniu miedzy muzeami z Bydgoszczy i Kołobrzegu, jeden z tych zestawów trafił w ramach wieloletniego wypożyczenia do Muzeum Oręża Polskiego, które od lat zabiega, aby w jego zbiorach znajdowało się jak najwięcej oryginalnych eksponatów związanych z uzbrojeniem Wojska Polskiego 1918-1939. Lawety z kołobrzeskiego Muzeum przeszły gruntowną konserwację w zakładach Artura Zysa w Plawcach pod Poznaniem przy współpracy ppłk Tomasza Ogrodniczuka z Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu i w pełni odzyskały sprawność techniczną oraz pełne zabezpieczenia przed korozją i degradacją. 

Foto: Radosław Horanin

Powiązane wpisy

Parlamentarzyści informują o zbiórce podpisów poparcia dla Trzaskowskiego [wideo]

Redakcja

Wieczór z Winem. Wino & Bordeaux vol. 2

Redakcja

Prowadzisz firmę? Urząd Marszałkowski przygotował dodatkowe wsparcie

Redakcja

Zostaw komentarz