20.6 C
Kołobrzeg
5 lipca 2020
Także.pl

Ksiądz Prałat Józef Słomski odszedł do Domu Pana

Z ogromnym żalem pragniemy poinformować, że dziś w nocy o godzinie 21.43 zmarł 86-letni ksiądz prałat Józef Słomski, wieloletni proboszcz Parafii Wniebowzięcia Marii Panny w Kołobrzegu, który podniósł do świetności kołobrzeską konkatedrę. 

Ks. Józef Słomski urodził się 10 lipca 1932 r. w Żurowej, niewielkiej miejscowości koło Tarnowa. Wykształcenie zdobywał w Niższym Seminarium Duchownym Księży Werbistów w Bruczkowie, w Górnej Grupie i Pieniężnie. Kontynuował naukę w Wyższym Seminarium Duchownym w Gorzowie Wielkopolskim. Święcenia kapłańskie przyjął 23 czerwca 1957 r. z rąk biskupa Teodora Benscha, ordynariusza gorzowskiego. Jego pierwszą placówką duszpasterską był Świebodzin, potem parafia katedralna w Gorzowie Wielkopolskim. W 1963 r. został wydelegowany do tworzenia i prowadzenia nowopowstałej parafii Matki Bożej Różańcowej w Kępicach. Tam dał się poznać jako organizator i gospodarz. Udało mu się wtedy odzyskać z rąk PRL-owskich władz zabytkowy kościół w pobliskim Osowie.Tam też bp Ignacy Jeż zobaczył w nim właściwego człowieka do odzyskania i podniesienia z ruin kołobrzeskiej konkatedry. Po przekazaniu zabytku przez władze państwowe już pod koniec maja 1974 r. przystąpił do pierwszych prac porządkowych, a następnie rozpoczął odbudowę konkatedry.
W 1980 r. został ustanowiony administratorem parafii Wniebowzięcia NMP przy konkatedrze w Kołobrzegu. W dowód uznania 24 czerwca 1984 r. papież Jan Paweł II podniósł go do godności Kapelana Ojca Świętego. W 1992 r. został obdarzony tytułem Honorowego Prałata Ojca Świętego. Za osobisty wkład i nadzór nad pracami budowlanymi przy bazylice został wyróżniony przez Ministerstwo Kultury i Sztuki okolicznościowym medalem konserwatorskim „Mecenasom i Opiekunom Zabytków”. 22 października 2000 r. na uroczystej sesji Rady Miejskiej z okazji 1000-lecia utworzenia biskupstwa w Kołobrzegu został odznaczony przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W kolejnym roku otrzymał tytuł “Zasłużonego dla miasta Kołobrzegu”. Jest także honorowym obywatelem tego miasta. W 2008 r. przeszedł na zasłużoną emeryturę, ale pozostał wierny kołobrzeżanom i miastu. Zamieszkał w Domu Księży Emerytów, posługującduszpastersko w miarę, jak pozwalało mu zdrowie.

fot. diecezjakoszalin.pl/

Zmarł 14 marca o godz. 21.43.

Powiązane wpisy

Przechodzień powstrzymał złodzieja

admin

AKTYWNA INSTALACJA PRZESTRZENNA

admin

Dwoje dzieci topiło się w Dźwirzynie

admin