24.4 C
Kołobrzeg
4 lipca 2020
Także.pl

Koncert inauguracyjny Muzyki w Katedrze

Z wielką przyjemnością zapraszamy na koncert inauguracyjny międzynarodowego letniego festiwalu muzyki klasycznej organizowanego w Kołobrzegu nieprzerwanie od 2001 roku. Po raz drugi w historii festiwalu będziemy mieć okazję by gościć w nim Poznański Chór Chłopięcy, o tradycjach sięgających 1945 roku.

Chór specjalizuje się w arcydziełach dawnej i współczesnej polifonii, wykonuje najpiękniejsze utwory XX i XXI w. Szanując tradycję, nową jakość w światowej chóralistyce, kształtuje oryginalne i naturalne brzmienia. Zespół nagrał wiele płyt, dokonał światowych prawykonań znaczących dzieł kompozytorów współczesnych. Otrzymał nagrodę Honorowej Perły Kultury (2012) i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014). Chór prowadzić będzie wymiennie dwóch dyrygentów: arcydzieła muzyki sakralnej dworów angielskich z XVI i XVII wieku wykonywał będzie pod dyrekcją Brytyjczyka z pochodzenia, Paula Esswooda, zaś kompozycje rodziny Bachów pod batutą swojego dyrektora, Jacka Sykulskiego. Ponadto, w organizowanym w ramach kulturalnej współpracy miast Poznań – Kołobrzeg koncercie wystąpi Jakub Pankowiak, laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych, który tym razem zagra na pozytywie. W koncercie zabrzmią kompozycje Thomasa Tallisa, Henrego Purcella, Johanna Bacha, Johann Christopha Bacha, Johanna Michaela Bacha i Johanna Sebastiana Bacha.

5 LIPCA 2018 GODZ. 20.30 BAZYLIKA W KOŁOBRZEGU
XVIII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL “MUZYKA W KATEDRZE”
Koncert inauguracyjny “Muzyka sakralna dworów angielskich i niemieckich z XVI i XVII wieku”

Bilety: 35 zł normalne i 30 zł ulgowe (dzieci, młodzież, emeryci i renciści) do nabycia: w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta, ul. Solna 1, przy wejściu do Bazyliki w czwartek, godzinę przed koncertem i na stronie www.kupbilecik.pl.

Poznański Chór Chłopięcy

Poznański Chór Chłopięcy powołany został 1 września 2003 roku jako nowa, samorządowa instytucja kultury, z inicjatywy Prezydenta Miasta Poznania, dla zachowania ciągłości tradycji istnienia zespołu, którego początki sięgają 1945 roku, kiedy to został założony przez wybitnego dyrygenta Jerzego Kurczewskiego (1924-1995). Chór koncertował ponad 3000 razy w wielu krajach na czterech kontynentach. Brał udział w prestiżowych festiwalach muzycznych, występował m.in. w Carnegie Hall, Filharmonii Berlińskiej, Wiedeńskim Musikverein, Berliner Dom, Notre Dame w Paryżu, Konzerthaus Berlin, Gewandhaus w Lipsku, Filharmonia Sanktpetersburska czy Matsumoto Harmony Hall w Japonii. Zespół zarejestrował wiele płyt, dokonał światowych prawykonań znaczących dzieł kompozytorów współczesnych. W latach 1992 – 2003 chór działał w ramach stowarzyszenia Poznański Chór Chłopięcy – Polskie Słowiki. Dyrektorem zespołu jest Jacek Sykulski – kompozytor i dyrygent. W szacunku dla tradycji chór tworzy nową jakość w światowej chóralistyce, poprzez m.in. wprowadzenie nowoczesnych, autorskich technik pracy z głosami, warsztatów ze specjalistami, kształtowanie oryginalnego i naturalnego brzmienia chóru chłopięco – męskiego, a także wykonywanie muzyki napisanej w XXI wieku, często specjalnie dla zespołu. Działa w ścisłej współpracy z istniejącą od 1957 roku z Poznańską Szkołą Chóralną J. Kurczewskiego, do której uczęszczają młodzi śpiewacy.

Instytucja jest organizatorem dwóch ważnych wydarzeń kulturalnych w Poznaniu – Międzynarodowego Festiwalu Chórów Chłopięcych, jak również Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Muzyki Dawnej “Canticum Gaudium”. W 2012 r. zespół został wyróżniony za swoje dokonania artystyczne nagrodą Honorowej Perły Kultury, a w 2014 r. odebrał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Poznański Chór Chłopięcy wykonuje przede wszystkim arcydzieła dawnej i współczesnej polifonii, najpiękniejsze utwory XX i XXI w. i muzykę filmową (m.in. zdobywcy Oskara – Jana A.P. Kaczmarka). Współpracuje ze znakomitymi artystami (kompozytorzy, dyrygenci, orkiestry, soliści) realizując również przedsięwzięcia z pogranicza sztuk i stylów. Dzięki swej szeroko rozwiniętej działalność ogólnopolskiej i międzynarodowej stanowi muzyczną wizytówkę kulturalną miasta Poznania.

Paul Esswood

Brytyjczyk z pochodzenia, Paul Esswood jest jednym z wiodących światowych kontratenorów. Pracuje w operach Europy i Ameryki, był pierwszym kontratenorem śpiewającym w mediolańskiej La Scali. Brał udział w historycznym cyklu Harnoncourt-Ponelle Monteverdi w Operze w Zurychu, który został nagrany i sfilmowany dla telewizji na całym świecie. Występował na festiwalu w Salzburgu, wykonując partie Jeftego i Saula [z oratoriów] Haendla oraz Orfeusza Monteverdiego. Śpiewał [partie] Oberona w operze w Kolonii, w Śnie nocy letniej Brittena, a także grał rolę tytułową Admeta na Festiwalu Haendlowskim w Karlsruhe i Riccarda Primo podczas Angielskigo Festiwalu Bachowskiego w Operze Królewskiej w Covent Garden. Kilka ról zostało napisanych dla niego, w tym tytułowa rola Echnatona w filmie Philipa Glassa (Stuttgart) i Śmierci w Raju utraconym Pendereckiego (Chicago, mediolańska La Scala i Stuttgart). Jako wokalista koncertowy i recitalowy, Paul Esswood występuje w najważniejszych centrach muzycznych świata: Londynie, Edynburgu, Berlinie, Frankfurcie, Paryżu, Wiedniu, Amsterdamie, Sztokholmie, Nowym Jorku, Waszyngtonie, Los Angeles oraz na kluczowych festiwalach, takich jak Salzburg, Graz , Aix-en-Provence, Three Choirs Festival (Festiwal Trzech Chórów ) oraz londyńskich Koncertach Promenadowych. Jako nauczyciel jest profesorem barokowej interpretacji wokalnej w Royal Academy of Music i regularnie prowadzi kursy mistrzowskie na całym świecie. Jest profesorem wizytującym w dziedzinie interpretacji wokalnej na Gdańskiej Akademii Muzycznej. Jest członkiem Honorowym Królewskiej Akademii Muzycznej, a w 1992 roku otrzymał niemiecką Händel-Preis. Paul Esswood, wykorzystując swoje duże doświadczenie w dziedzinie śpiewu barokowego, rozpoczął karierę jako dyrygent. Prowadził między innymi Orkiestrę Barokową Pratum Integrum, Polską Orkiestrę XVIII w., Capella Cracoviensis, Krakowski Chór Radiowy i Orkiestrę Kameralną, Capella Bydgostiensis, Chór i Orkiestrę Łódzką w Łodzi, Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Cappella Gedanensis, Orkiestrę Filharmonii i Chór w Krakowie, chór i orkiestrę Filharmonii Śląskiej w Katowicach.

Jacek Sykulski

Kompozytor, dyrygent i chórmistrz. Absolwent Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu. W 1987 r. odbył w Kanadzie roczne stypendium u znanego kanadyjskiego kompozytora, czterokrotnego zdobywcy nagrody Gemini, Christophera Dedricka. W 1996 r. Sykulski został dyrygentem i dyrektorem artystycznym Chóru Akademickiego uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2003 r. objął stanowisko dyrektora Poznańskiego Chóru Chłopięcego. Prowadzi również autorski zespół wokalny Artis Sonus. Prowadzone przez niego zespoły koncertują na całym świecie, w najbardziej prestiżowych salach koncertowych i kościołach w Europie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Boliwii, Chinach, Japonii i na Tajwanie. Sykulski jest autorem kilku monumentalnych utworów, których premiery odbyły się, przy okazji rocznicy znaczących wydarzeń historycznych, w miastach, w różnych zakątkach świata. “Peace Meditation” oraz “Dance in the fire”, oba napisane na pierwszą rocznicę wydarzeń wrześniowych w USA, były prezentowane w Strefie Zero w Nowym Jorku w 2002 r. “Voices from the past”, skomponowane z okazji 60. Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim, uświetniło koncert, odbywający się w berlińskim Haus des Rundfunks, w 2003 r, natomiast “Msza o św. Jacku”, napisana na Kapitułę Generalną Zakonu Dominikanów, miała swą premierę w 2004 r. w Krakowie. Kompozycje i aranżacje Jacka Sykulskiego cieszą się wysokim uznaniem i gorącym przyjęciem, zarówno przez krytyków muzycznych, jak i przez publiczność. Jego utwory są wykonywane przez wiele uznanych chórów i zespołów, m.in. Taipei Male Choir, Chor Leoni Men’s Choir (Kanada), Chicago a cappella, czy Affabre Concinui. Nagrania jego kompozycji były transmitowane w Stanach Zjednoczonych, Telewizji Polskiej, BBC Radio oraz Sender Freies Radio w Berlinie. W swojej pracy ciągle eksperymentuje, szukając nowych form muzycznej ekspresji, dzięki czemu zespoły przez niego prowadzone wytyczają nowe kierunki nie tylko w polskiej, ale i w światowej chóralistyce.

Jakub Pankowiak

Absolwent Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Studiował i odbył staż pedagogiczny w Musikhochschule Lubeck w Niemczech. Laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych w Wilnie, Legnicy, Krakowie, Opavie, Rumi, Poznaniu. Stypendysta miasta Poznania za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki – organy (2010). Koncertuje jako solista i akompaniator w Polsce, Niemczech, Holandii, Belgii, Luksemburgu, Izraelu.