11.7 C
Kołobrzeg
6 czerwca 2020
Także.pl

Do szpitala trafiły dodatkowe środki. Czy starczy na podwyżki? [wideo]

Europoseł Czesław Hoc, Radny Sejmiku Wojewódzkiego Henryk Carewicz oraz zastępca dyrektora ds. Ekonomiczno-finansowych ZOW NFZ w Szczecinie Wojciech Włodarski zwołali konferencję w sprawię służby zdrowia.

Wojciech Włodarski wskazywal na ważne znaczenie kołobrzeskiego szpitala w województwie zachodniopomorskim oraz wzroście jego budżetu z kwoty 65 mln. w 2015 r. do 78 mln zł w roku obecnym. Poinformował, że w dniu wczorajszym, minister zdrowia Łukasz Szumowski zakwalifikował do pilotażu program mechanicznej trombektomii 17 placówek w całej Polsce, w tym Szpital Kliniczny nr 1 w Szczecinie. Dzięki temu w naszym województwie będzie można w sposób nowoczesny leczyć pacjentów z niedokrwiennym udarem mózgu. 

Wociech Włodarski mówił o zwiększeniu transferu środków na ochronę zdrowia. Przytoczył przykład naszego województwa, gdzie w 2015 r. przeznaczono na lecznictwo 2,8 mld zł, zaś w 2019 r. 3,6 mld zł. Urzędnik omówił także wprowadzone zmiany prawo-finansowe. 680 mln zł zostało przeznaczone na zmianę wyceny prawie połowy jednorodnych grup pacjentów, które służą do rozliczania się ze świadczeniodawcami. Wskazywał, że szpital w Kołobrzegu jest jednym z największych beneficjentów tej zmiany, zyskując 1,4 mln zł. Wprowadzono świadczenia bezlimitowe, m.in. leczenie zaćmy. Zwiększono środki dedykowane na leczenie ortopedyczne – endoprotezoplastyka – w wysokości 1,2 mln zł. Celem przyznanych środków jest także zwiększenie wynagrodzeń niektórych grup pracowniczych, m.in. fizjoterapeutów. 

Według europosła Czesława Hoca, Ministerstwo Zdrowia przekazało 650 mln zł dla 16 Wojewódzkich Oddziałów NFZ. Zachodniopomorski Oddział zyskał 29,3 mln zł, z czego 1,4 mln zł trafiło do Kołobrzegu. Kwota ta pozwala na zwiększenie wyceny wybranych świadczeń. Wyceny na oddziale chirurgicznym i wewnętrznym wzrosły o 20%. 15% wzrosła wycena leczenia stopy cukrzycowej, zaś o 10% hospitalizacja osób powyżej 65. roku życia na oddziale chirurgicznym i wewnętrznym. Drugim działaniem jest wzrost wynagrodzeń wszystkich grup zawodowych innych niż lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni, jak fizjoterapeuci, psychologowie czy analitycy laboratoryjni. Hoc podkreślał, że od 1. kwietnia ma wejść bezlimitowe leczenie zaćmy i korzystanie z rezonansu. 

Drugą część wypowiedzi Czesław Hoc poświęcił  Centralnemu Laboratorium Regionalnego Szpitala w Kołobrzegu, które według jego wiedzy ma być oddane w outsourcing. W jego ocenie takie zdarzenie nie może mieć miejsca. Wskazywał, że w październiku 2018 r. Anna Mieczkowska, Tomasz Tamborski i ówczesny dyrektor szpitala Tomasz Szymański ogłosili największą w historii szpitala inwestycję polegającą na budowie nowego budynku, w którym znaleść miałoby się Centrum Diagnostyczno-Obrazowe wraz z nowoczesną Izbą Przyjęć, przebudowane zostałoby laboratorium analityczne i laboratorium mikrobiologiczne oraz zmodernizowana zostałaby centralna sterylizatornia, wraz z przebudową apteki szpitalnej. Inwestycja według planów ma być zakończona w 2020 r. Hoc przyznaje, że takie działania są potrzebne, jednak obawia się, że była to „wstawka” przed wyborami samorządowymi. 

Henryk Carewicz, Radny Województwa Zachodniopomorskiego, wskazywał, że minął kwartał od zapowiedzi, a żadne prace w ramach planowanej inwestycji nie są realizowane. Obiecał złożenie interpelacji na najbliższej sesji sejmiku w tej sprawie. Według Carewicza, jeżeli inwestycja ma zostać zakończona w 2020 r. to należy ją rozpocząć jak najszybciej. 

Zapytany przez dziennikarzy o podwyżki europoseł Czesław Hoc odpowiedział, że nie chce w tym temacie spekulować. Po chwili jednak podjął się spekulacji i wskazał, że gdyby podwyżka objęła 80 fizjoterapeutów, psychologów i laborantów, a każdy z nich otrzymałby 500 zł brutto miesięcznie, to koszt takiej podwyżki wyniósłby 480 tys. rocznie. Finansowanie miałoby pochodzić z otrzymanych dodatkowych środków na wycenę świadczeń. 

Zainteresowanie dziennikarzy wzbudziła też pomoc dla niepełnosprawnych dzieci. Pytany o konkretną dla nich pomoc europoseł nie był w stanie wskazać żadnych rozwiązań. Przyznał, że pierwszy raz słyszy o zamkniętym parę miesięcy temu oddziale w Koszalinie, który umożliwiał leczenie stomatologiczne pod pełną narkozą.  

 

Opublikowany przez Takze.pl Czwartek, 9 maja 2019

Powiązane wpisy

Hoc bronił ministra zdrowia. „Dziękuję za pana zmęczone oczy”

Redakcja

Posiedzenie Rady Społecznej Szpitala

Redakcja

Poseł Hoc o środkach na TVP i leczeniu onkologicznym [wideo]

Redakcja