18.3 C
Kołobrzeg
5 lipca 2020
Także.pl

Kolejny rok za nami…

Felieton Heleny Rudzis-Gruchała  – Miesięcznik Także. Minął rok 2017. Dwanaście długich miesięcy, z których każdy przynosił nowe wyzwania, nowe znajomości, nowe problemy, troski, ale i radości.

Za nami najpiękniejszy i najbardziej barwny czas w roku – czas Świąt Bożego Narodzenia, który chyba każdemu kojarzy się z rodziną, magiczną świąteczną atmosferą, blaskiem świec, kolorowymi bombkami i mnóstwem prezentów od Świętego Mikołaja. Bardzo często ostatnie kilka dni roku to dla wielu osób czas podsumowań, ale także czas postanowień noworocznych oraz układania planów na przyszłość. Podobnie sytuacja wygląda w firmach, przedsiębiorstwach czy urzędach. Koniec roku, to przede wszystkim planowania nowych budżetów, inwestycji, przedsięwzięć, jak również dokładne rozliczenie minionego roku. Od planowania nie jest pozbawiona także rodzina. Ciekawe propozycje biur podróży, już zachęcają do układania planów wakacyjnych. Wspólne rodzinne rozmowy, bardzo często prowadzą do podejmowania decyzji o tym co chcemy zrealizować w nadchodzącym roku, z czym się zmierzyć, co wykonać, by rodzina była szczęśliwa i spełniona, by żyło jej się lepiej. Żeby mieć motywację do działania potrzebne są plany i postanowienia. Musimy mieć postawiony jasny cel, żeby wywołać zapał i determinację by go realizować. Nie stać w miejscu i móc wciąż się rozwijać. Plany zawodowe i osobiste są bardzo ważne. Nadają sens naszemu życiu i dlatego nie bójmy się podnosić poprzeczki i sięgać wyżej.

Przed nami styczeń. W tym roku wyjątkowo szybko w naszym województwie rozpoczynamy ferie zimowe. Gorąco zachęcam do tego, by w miarę możliwości spędzali Państwo ten czas ze swoimi dziećmi w sposób aktywny. Miasto proponuje wiele ciekawych form aktywnego wypoczynku – basen, zajęcia fitness czy lodowisko. Czas spędzony wspólnie z dziećmi jest najcenniejszy przez to, że nigdy nie wróci. Nasze pociechy bardzo szybko rosną. Z każdym rokiem stają się bardziej samodzielne, dlatego dbajmy o te relacje. Wykorzystajmy czas ferii zimowych do wspólnej zabawy i cieszenia się sobą. W styczniu również przypadają dwa ważne dla rodziny święta – Dzień Babci i Dzień Dziadka. Pamiętajmy o naszych seniorach przez cały rok, a w tych dwóch dniach szczególnie. Pokażmy im jak są dla nas ważni. Ile im zawdzięczamy i jak bardzo nam na nich zależy. Nie potrzebne są drogie prezenty. Pamięć, obecność, dobre słowo, uśmiech na twarzy i przytulenie, to jest to, czego najbardziej pragną. Niech nasze Babcie i nasi Dziadkowie wiedzą, że ich kochamy i o nich pamiętamy.

Na Nowy Rok życzę Państwu wszystkiego co najlepsze. Dużo zdrowia, uśmiechu każdego dnia. Nieograniczoną ilość ludzkiej życzliwości. Podejmowania tylko trafnych decyzji. Wielu ciekawych postanowień noworocznych i dużo sił do realizacji ich wszystkich. Nowe plany, jak również wyzwania niech będą początkiem niezapomnianych chwil.

Helena Rudzis-Gruchała