15 C
Kołobrzeg
5 czerwca 2020
Także.pl

Kolejne próby wyłudzenia pieniędzy “na wnuczka’. Policja apeluje

W ostatnich dniach na terenie Kołobrzegu doszło do prób wyłudzenia pieniędzy metodą “na wnuczka” oraz „na policjanta”.

Komenda Powiatowa Policji w Kołobrzegu prosi o zgłaszanie się do Komendy przy ul. Kilińskiego 20 lub pod nr telefonu 94 35 33 512 wszystkie osoby od których próbowano wyłudzić pieniądze lub utraciły a nie zgłosiły tego faktu.
Tylko dziś policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kołobrzegu zostali powiadomieni o kilku przypadkach wyłudzeń. W związku z prowadzonym postępowaniem zgłaszanie się pokrzywdzonych lub osób, które próbowano oszukać może przyczynić się do skutecznej walki z oszustami.

Jak uniknąć takich sytuacji?

Jedną z metod oszustów, którą zastosowali sprawcy jest tzw. „metoda na litość”. Niejednokrotnie do mieszkania, najczęściej starszej osoby puka nieznajomy prosząc o coś do jedzenia lub picia, lub informując o śmierci bliskich osób, czy opłaceniu drogiej operacji.

Wszystkie opowiadane przez oszustów historie, to najczęściej twór ich wyobraźni, nie mający żadnego pokrycia z rzeczywistością. Poszkodowane osoby, najczęściej starsze, w dobrej wierze przekazują pieniądze, przygotowują posiłek czy coś do picia, gdy w tym czasie sprawcy okradają ich mieszkania.

Oszuści stają się jednak bardziej wyrafinowani i coraz częściej starają się uprawdopodobnić opisywane okoliczności udziałem kogoś zaufanego, np. „policjanta czy prokuratora”. Przestępcy kontaktują się wówczas z potencjalną ofiarą i przedstawiają wymyśloną historię. Chwilę później oszuści ponownie dzwonią, a jeden z nich podaje się za „policjanta” ścigającego szajkę takich przestępców i prosi o przekazanie pieniędzy, aby sprawców zatrzymać na gorącym uczynku. Informuje również, że po „akcji” pieniądze wrócą do właściciela.

Informujemy, że żadne tego typu działania Policji nie są organizowane przez telefon. Jeśli już – to policjanci przychodzą do konkretnej osoby. Mają wówczas obowiązek się wylegitymować. Więcej, mają pokazać legitymację w sposób umożliwiający dokładne jej obejrzenie, a nawet spisanie danych. Jeśli nadal osoba będzie miała wątpliwości, to może zadzwonić pod numer alarmowy 997 i zażądać potwierdzenia danych. Policjanci nie korzystają również w takich sytuacjach ze środków pieniężnych obywateli.

Przypominamy, iż w przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenie pożyczki należy zawsze:

  • Poinformować o takiej sytuacji Policje,
  • Poprosić o osobisty kontakt osoby podające się za naszego krewnego.
  • Nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
  • Nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.
  • Potwierdzić informację u innych członków rodziny.

Źródło: KPP Kołobrzeg/KWP w Krakowie

Powiązane wpisy

Oszuści podszywają się pod policjantów. Nie daj się oszukać

Redakcja

Otwarcie Klubu Seniora na Koszalińskiej jeszcze w tym miesiącu

Redakcja

Grupa Speed ukarała kolejnego kierowcę

Redakcja