24.7 C
Kołobrzeg
7 sierpnia 2020
Także.pl

Kilkudziesięciu nauczycieli zostanie bez pracy?

Podczas spotkania Klubu Obywatelskiego blisko setka osób wzięła udział w dyskusji na temat reformy edukacji.

Czarne chmury zbierają się na edukacją – taki obraz można odnieść po spotkaniu w Klubie Obywatelskim, gdzie kilkudziesięciu nauczycieli pojawiło się, aby ratować swoje miejsca pracy. To największe, bo egzystencjonalne zagrożenie dla tej grupy zawodowej, jakie reforma edukacyjna niesie.

Jak szacuje się pracę może stracić 36 nauczycieli szkół gimnazjalnych, plus kolejne osoby w szkołach podstawowych, które uczyły przyrody.

Małe szanse widzi na znalezienie miejsc pracy dla wszystkich nauczycieli, widzi były wiceminister edukacji z rządu PO-PSL Przemysław Krzyżanowski, w jego ocenie to, że przejmą ich szkoły podstawowe i ponadgimnazjalne to opowieści z mchu i paproci – Nauczyciele zostali zostawieni przez rząd sami sobie – mówił. Zwrócono uwagę, że po powrocie do 8-klasowej podstawówki, będzie jeden rok zerowy, co tylko pogłębi trudną sytuację.

Samorządowcy deklarują pomoc nauczycielom

– Ta rewolucja nie jest potrzebna – mówił do nauczycieli prezydent Janusz Gromek. Samorządy nie są do niej przygotowane, zaznaczał prezydent. Zapewnił jednocześnie nauczycieli, że już trwają rozmowy ze starostą kołobrzeskim ws. przejęcia nauczycieli do szkół ponad gimnazjalnych.

Tomasz Tamborski przyznał, że jako przedstawiciel powiatu cieszy się z nowego oddziału szkolnego, jaki niesie reforma. Zadeklarował jednak pomoc dla nauczycieli gimnazjum – Nie obiecuję, że wszystkim pomożemy. – mówił starosta, zapewniając, że wspólnie z prezydentem przedstawią plan w najbliższych tygodniach.

Nieuniknionym zdaje się, że dojdzie do dramatów ludzkich, a część osób będzie musiała znaleźć nowe zajęcie.

Podczas Klubu Obywatelskiego poruszano również inne aspekty proponowanej przez rząd Beaty Szydło, jak choćby skutki finansowe dla samorządów. W samych Kołobrzegu to koszt około 1-1,5 miliona złotych.

Osoby, które przyszły na Klub Obywatelski zaapelowały o wsparcie do obecnych na sali posłów Agnieszki Pomaski i Marka Hoka. Na spotkaniu zabrakło przedstawicieli drugiej strony.

m_press011 m_press010 m_press009 m_press008 m_press007 m_press006 m_press005 m_press004 m_press002 m_press001

 

Powiązane wpisy

Spotkanie z teatrem ulicznym już w niedzielę

Redakcja

Marszałkowskie wsparcie na modernizację infrastruktury sportowej. W tym roku skorzysta gościński „Rataj”

Redakcja

Robert Biedroń przyjechał do Kołobrzegu. Spotkał się z mieszkańcami i turystami [wideo]

Redakcja