9.4 C
Kołobrzeg
20 września 2020
Także.pl

Jak wypada Kołobrzeska Karta Mieszkańca w skali kraju?

Kołobrzeska Karta Mieszkańca ma oferować szereg udogodnień dla mieszkańców. Jak wypada na tle innych miast? Okazuje się, że bardzo dobrze. 

Podczas kampanii wyborczej, prezydent Anna Mieczkowska obiecała wprowadzenie Karty Mieszkańca, która miała oferować wiele udogodnień dla kołobrzeżan. Od początku kadencji trwają intensywne prace nad jak najszybszym wprowadzeniem projektu w życie. Uchwała inicjująca Kartę została zatwierdzona przez radę miasta pod koniec lutego. Kolejne uchwały, które przyniosą konkretne rozwiązania, będą sukcesywnie wprowadzane na kolejnych sesjach rady miasta. Jak mówiła Anna Mieczkowska przy prezentacji Karty Mieszkańca – naszym celem jest podniesienie jakości życia mieszkańców Kołobrzegu i promocja miasta jako najlepszego miejsca do życia. Główne założenia kołobrzeskiego programu ulg i zniżek to: kołobrzeskie becikowe, opieka przedszkolna, miejsca parkingowe dla kołobrzeżan, bezpłatna komunikacja miejska dla dzieci i młodzieży oraz osób powyżej 60-roku życia, zabiegi rehabilitacyjne dla osób powyżej 60. roku życia, rabaty u usługodawców, w sklepach i gastronomii, preferencyjny cennik usług Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Regionalnego Centrum Kultury, wprowadzenie stypendiów dla uzdolnionej młodzieży, niższa stawka za wypożyczenie Roweru Miejskiego, wakacyjna opieka dla dzieci.
Z programu będzie mógł skorzystać każdy mieszkaniec Kołobrzegu. 

Sprawdziliśmy jak Karta Mieszkańca wypada na tle czterech największych, poza Kołobrzegiem, miast zachodniopomorskiego. Wniosek? Kołobrzeg jest liderem. Żadne inne miasto nie posiada w swojej ofercie kompleksowego programu skierowanego do swoich mieszkańców w formie jaką proponuje Anna Mieczkowska. W Szczecinie funkcjonuje Mobilna Karta Mieszkańca, której działanie ogranicza się do zakupu biletów komunikacji miejskiej, wysyłania powiadomień o najważniejszych wydarzeniach miejskich i wjazdu na Cmentarz Centralny. Wprowadzona została także Szczecińska Karta Aglomeracyjna. Jest to chipowa karta bezstykowa, która służy wyłącznie do zakupu biletów komunikacji miejskiej.
W Stargardzie działa Stargardzka Karta Rabatowa, dzięki której uzyskamy zniżki u 74 lokalnych podmiotów. Karta prowadzona jest przez Stargardzką Agencję Rozwoju Lokalnego.
W Koszalinie pod koniec zeszłego roku wprowadzona została Mobilna Karta Miejska. Z jej pomocą możemy zakupić bilety na komunikację miejską. Planowane jest wprowadzenie możliwości opłaty za strefy płatnego parkowania, zakupu wejściówek do obiektów kulturalnych i rekreacyjnych, dodanie informacji o ścieżkach rowerowych i najciekawszych lokalnych miejscach, a także informacji na temat organizowanych wydarzeń miejskich.
W Świnoujściu funkcjonuje Karta Mieszkańca, która uprawnia do zniżek na zakup: karnetu do lokalnego aquaparku, wejścia do Kids Club (miejsce spotkań dla dzieci w wieku od 3 do 16 lat) oraz zabiegów wellness w hotelu Radisson. 

Na tle rozwiązań proponowanych przez inne miasta, widać jak innowacyjna jest Kołobrzeska Karta Mieszkańca, która proponuje szereg kompleksowych rozwiązań dla mieszkańców Kołobrzegu w różnych kategoriach wiekowych. Podczas pisania artykułu sprawdziliśmy jak wyglądają lokalne programy wsparcia dla mieszkańców innych polskich miast. Tutaj także można dostrzec, że funkcjonowanie kart miejskich ogranicza się do programów rabatowych u lokalnych przedsiębiorców (zwykle od 5 do 10%) oraz rozwiązań pozwalających na zakup biletów komunikacji miejskich. W poszukiwaniu programu podobnego do Kołobrzeskiej Karty Miejskiej natrafiliśmy na ofertę Gdańskiej Karty Mieszkańca. Jest to jedyna karta, która podobnie jak kołobrzeska, ma zapewniać szereg ulg i rabatów dla mieszkańców. Gdańska Karta weszła w życie w 2017 roku. Od tego czasu skorzystało z niej ponad 155 tys. mieszkańców, a kolejne 170 tys. czeka na jej odbiór (dane z października 2018 r.). Główne korzyści z korzystania karty to: bezpłatna komunikacja dla osób do 24 roku życia, 24 darmowe miejsca do zwiedzania (m.in. Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku i Muzeum Nauki Gdańskiej), 10 darmowych wejść lub usług – po jednym do każdego z partnerów wymienionych w sekcji top10 na stronie GKM, darmowe wejście na mecz Trefla Gdańsk, rabaty na usługi miejskich obiektów sportowych i kulturalnych, czy zniżki u lokalnych partnerów. Przykład Gdańska pokazuje, że spójna wizja rozwoju oraz ciekawa oferta skutecznie wpływa na jakość życia mieszkańców.

Kołobrzeska Karta Mieszkańca rusza 1 lipca br.

Powiązane wpisy

Ruszyła miejska wypożyczalnia sprzętu dla osób z niepełnosprawnościami [wideo]

Redakcja

“Wrzuć na luz!”, czyli broadwayowski musical w wykonaniu kołobrzeskiej młodzieży

Redakcja

Ostatnie Osiedlowe Lato w Mieście w tym roku [wideo]

Redakcja