17.2 C
Kołobrzeg
18 września 2020
Także.pl

Hok: Nie ma bezpiecznej dawki solarium dla człowieka

PUBLICYSTYKA. Korzystanie regularne z solarium w Polsce zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka i inne nowotwory skóry.

Ze względu na karnację około 70% Polaków jest w grupie ryzyka zachorowania na ten nowotwór. U osób korzystających z solarium ryzyko zachorowania na czerniaka wzrasta o 20%, natomiast wśród osób poniżej 30. roku życia nawet o 75%. Badania wskazują, że promieniowanie UV światła słonecznego jest główną przyczyną rozwoju nowotworów skóry, w tym czerniaków. Udowodniono, że u osób korzystających z solarium częściej niż raz w miesiącu ryzyko zachorowania na czerniaka wzrasta aż o 55%. Nie ma żadnej bezpiecznej dawki solarium dla człowieka, emituje ono promieniowanie ultrafioletowe, które jest 10 razy większe niż promieniowanie w najbardziej słoneczny dzień. Na czerniaka zachorowuje rocznie ponad 3 tysiące osób. 3 minuty na solarium to o 3 dni starsza skóra.

Średnia wieku Polek korzystających z solarium to 17 lat. W niektórych krajach, takich jak Francja, Niemcy. Austria, Belgia, Holandia, Wielka Brytania czy Norwegia solaria są dozwolone tylko dla osób pełnoletnich. W Polsce nie ma żadnych regulacji w tym obszarze. Skóra dziecka jest najcieńsza, w związku z tym najłatwiej ją uszkodzić. Uszkodzenia te kumulują się w ciągu życia i w konsekwencji mogą doprowadzić do rozwoju nowotworów skóry. W roku 2009 WHO i ARC (Międzynarodowa Agencja Badań Nad Nowotworami) ogłosiły, że łóżka opalające są równie groźne dla zdrowia jak azbest i tytoń. Te wszystkie argumenty nie docierały do resortu zdrowia, bo kilka miesięcy wcześniej jeszcze wiceminister zdrowia Pinkas nie reagował na apele onkologów i Rzecznika Praw Dziecka w sprawie propozycji ustawowego zakazu korzystania z solarium przez dzieci. Stwierdził publicznie, że:  – Solaria są groźne, jednak resort nie wprowadzi zakazu tylko skupi się na edukacji. Twierdził ponadto, że: – Nie chcemy wprowadzać żadnych zakazów, bo zakazy to później omijanie zakazów, a nie na tym rzecz polega.

Poseł Na Sejm RP Marek Hok
Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Onkologii,
zespołu, który wielokrotnie zajmował się powyższym problemem.

foto: Karol Skiba

 

 

Powiązane wpisy

Hok: te wybory zdecydują, w jakiej Polsce będziemy żyć

Redakcja

Parlamentarzyści informują o zbiórce podpisów poparcia dla Trzaskowskiego [wideo]

Redakcja

Hok: testy, testy, tesy

Redakcja