15 C
Kołobrzeg
25 października 2020
Także.pl

Guziki w muzeum

W Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu pojawiła się nowa wystawa czasowa poświęcona guzikom sochocińskim.

Wystawę można zwiedzać w Kamienicy Kupieckiej przy ul. Emilii Gierczak 5 do 20 lutego 2018 r. od wtorku do niedzieli w godz. 9.00 – 16.00(środa 9.00 – 14.00). Wstęp w ramach biletu wstępu do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Historia guzików sochocińskich z muszli sięga lat 70 XIX wieku. Wtedy to w Łodzi i Warszawie zaczęły powstawać fabryki produkujące konfekcję. Nastąpiło zapotrzebowanie na guziki. Jako pierwsi w Sochocinie tą profesją zaczęli trudnić się Żydzi. Surowiec, czyli muszle wyławiano z okolicznej Wkry, w późniejszym czasie sprowadzano je z miejscowości położonych nad Narwią, Bugiem i Wisłą. Pod koniec XIX wieku produkcją guzików z muszli w Sochocinie zajmowało się ok. 450 osób. Guziki z muszli produkowano w domach, zajmowały się tym wielopokoleniowe rodziny. Maszyny używane do produkcji guzików tj: borownie, tokarnie i dziurkarnie, były kupowane w Polsce oraz sprowadzane z zagranicy między, innymi z Wiednia.
Produkcja guzików odbywała się w sześciu etapach:

•zbiór muszli
• wycinanie z muszli krążków
• obróbka krążków – wykonywanie w nich wgłębień
• wycinanie dziurek w krążkach
• czyszczenie w bębnach
• naszywanie na kartoniki

Guzikami z muszli handlowano m.in. w Warszawie, Łodzi, Petersburgu. Inspiracją do podjęcia działań w celu utworzenia wystawy byli sami mieszkańcy, którzy z sentymentem wspominają proces produkcji guzików, opowiadają wiele historii rodzinnych oraz anegdot związanych z tą profesją. Ofiarowali również wiele maszyn, guzików i pamiątek rodzinnych. Sochocińskie guziki produkowano siłą ludzkich rąk z surowca naturalnego – muszli.
Ideą ekspozycji jest pragnienie ocalenia od zapomnienia historii unikalnego rzemiosła, charakterystycznego dla Sochocina. To także próba wskrzeszenia tradycji i ludzi, którzy kształtowali oblicze miejscowości nad Wkrą.