Kołobrzeg
6 sierpnia 2020
Także.pl

Grali o Puchar Pana Cogito

Mistrz FIDE Kamil Plichta reprezentujący klub OKSiR Wisznia Mała podobnie jak i rok temu z kompletem 9 wygranych okazał się bezkonkurencyjny w XI turnieju szachowym o Puchar Pana Cogito. Drugie miejsce w turnieju zajął zawodnik Solnego Grzybowo – Maciej Wącior, a trzecie jego klubowa koleżanka Julia Antolak (oboje z dorobkiem 7 punktów).

W sobotę 25 listopada 2017r. w Sali Konferencyjnej Urzędu Miasta w Kołobrzegu rozegrano XI Ogólnopolski Turniej Szachowy o „Puchar Pana Cogito”, którego organizatorem był Gminy Klub Szachowy Solny Grzybowo. Zawody były poświęcone pamięci jednemu z największych polskich poetów XX wieku – Zbigniewa Herberta. Celem turnieju szachowego, obok propagowania i popularyzacji szachów, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, jest też upamiętnienie twórczości Herberta. Właśnie ten poeta jest patronem turnieju, bo ma dla szachisty przesłanie, jest symbolem myślenia, rozwijania umysłu.

Zawody wygrał Kamil Plichta przed Maciejem Wąciorem i Julią Antolak. Kolejne miejsca zajęli:Rafał Szyszyło – KSz Pod Wieżą Szczecin, Adam Czuchnicki – Pałac Młodzieży Szczecin, Jerzy Kot – Polonia Wrocław, Maria Gościniak – Solny Grzybowo, Gracjan Grzesik – Hetman Koszalin, Maciej Kowalski Solny Grzybowo, a dziesiątkę zamknął Arkadiusz Korbal z KSz Gryf Szczecin.

W klasyfikacji kobiet zwyciężyła Julia Antolak, przed Marią Gościniak i Julią Nowicką (wszystkie zawodniczki Solnego Grzybowo).

W klasyfikacji seniorów wygrał Pan Jerzy Kot z Polonii Wrocław, przed Janem Czuchnickim – ze Szczecina oraz Tygranem Dzhuguryan – Akademia Morska w Szczecinie.

W grupie do lat 14 najlepszy był Gracjan Grzesik przed Filipem Łuczakiem (obaj Hetman Koszalin) i Pawłem Kossowskim – Gryf Szczecin. Czwarte miejsce w tej grupie zajął zawodnik Solnego Miłosz Rogala. Do lat 11 wygrał Miłosz Drzewiecki – Refleks Gościno przed Mateuszem Leszcz z Hetmana Koszalin i Michałem Kuczyńskim – Solny Grzybowo. W najmłodszej grupie do lat 8 triumfatorem okazał się Franciszek Bochniak z Hetmana Koszalin, przed Hanną Arabas – Solny Grzybowo i Robertem Jodłowskim również Hetman Koszalin. Miejsca czwarte i piątek w tej grupie zajęli zawodnicy Solnego: Jakub Chudyk i Adam Szczygielski. W zawodach udział wzięło 73 osoby.

Nagrody w turnieju ufundowane zostały przez Miasto Kołobrzeg, Firmę Almako, oraz Klub Szachowy Solny.