11.2 C
Kołobrzeg
16 października 2019
Także.pl
Image default
Ciekawostki

Fenomen podświadomości

Ewolucja współczesnych organizmów na przestrzeni wieków zmieniła się diametralnie. Rozrost układu nerwowego doprowadził do zmian w pierwotnym funkcjonowaniu mózgu (pierwszego schodka ewolucyjnego) i właśnie te zmiany zapoczątkował rozwój cywilizacji. Z biegiem czasu wyodrębniające się organizmy heterotroficzne, do których zaliczamy ssaki osiągały coraz to lepsze podłoże neurogenne warunkujące lepszą zdolność adaptacyjną do otaczającego je świata. Te drobne zmiany makromolekularne sięgnęły rozwoju współczesnej kultury.

Kultura, a wcześniej cywilizacja, która się rozwijała z każdym mijającym tysiącleciem musiała przejść przez proces ontogenezy indywidualnej. Precyzując: powstania świadomości, która jest charakterystyczna (wg współczesnych badań naukowych) dla: małp, delfinów, srok i człowieka. Świadomość jest nośnikiem informacji na swój temat, dzięki niej potrafimy razem z niektórymi zwierzętami zdiagnozować siebie w określonej przestrzeni (np. rozpoznać siebie w lustrze). Dla ciekawości: badanie przeprowadzone i opisane w książce „Jak rządzi nami mózg” J. Vetulani opisuje srokę, której naklejono żółtą nalepkę na piersi. Podczas ustawienia lustra sroka widząc odbicie, próbowała ściągnąć sobie kawałek naklejki sugerując się tylko swoim odzwierciedleniem w lustrze. Fakt ten dotyczy tylko niewielkiej liczby istniejących po dziś dzień stworzeń na naszym globie.  Ostatni z wcześniej wypisanych gatunków – czyli homo sapiens, do którego zalicza się współczesnego człowieka, przeszedł zmiany molekularne na poziomie genetycznym. Ta drobna rekombinacja genetyczna doprowadziła do wyodrębnienia się podjednostki świadomości: podświadomości. 

Tak jak świadomość jest kapitanem okrętu, czyli w naszym wypadku psychiką. Tak podświadomością będzie sam okręt, który w naszym wypadku staje się ciałem z krwi i kości. Podświadomość jest mostem, czyli zdolnością przekuwania myśli w czyny, łącznie z rzeczami po dziś dzień nie do końca zbadanymi. Nasze pragnienia, marzenia, cele i wyobrażenia wiążą się z potrzebami i celem ich realizacji, za które odpowiada podświadomość skorelowana z naszą świadomością. Ciało ludzkie jest jak wierzchołek góry lodowej – większa część, ta niezbadana wciąż czeka na odkrycie. Tak samo jest z medycyną akademicką (kolektywną), porównaną do psychosomatyki (medycyny innej niż akademicka). Zastosowanie innych składników, które w gruncie rzeczy z naukowego punktu widzenia nie przyniosą żadnych korzyści często okazuje się zwycięstwem w walce z chorobami nieuleczalnymi z punktu widzenia psychosomatyki. Pewnie, dlatego azjaci częściej wygrywają walki z chorobami stricte nieuleczalnymi z naszego europejskiego punktu widzenia. Oni po prostu częściej zaprzęgają siły mentalne i wpływ autosugestii do pracy nad własnym ciałem.

Przechodząc do fenomenu naszej podświadomości, która w gruncie rzeczy jest ciemniejszą stroną poznanych rzeczy, musimy zagłębić się w jej składowe elementy. Są wstępne badania opisane m. in. w książkach M. Grzesiaka odnoszące się do efektu placebo i nocebo. Przekonań, które wywieramy wpływem naszej podświadomości na świadomość (jak kapitan, który wie gdzie ma płynąć statkiem). Poprzez pozytywny wpływ myśli na organizm jesteśmy w stanie uleczyć się z chorób nieuleczalnych. To duch organizmu leczy nasze stany chorobowe – jak pisze J. Murphy w książce „Potęga Podświadomości”. Wiele udowodnionych przypadków, na które nie ma naukowej odpowiedzi rodzi pytanie: Czy podświadomość, a w rzeczy samej efekt placebo jest ściśle skorelowany z funkcjami życiowym naszego ciała? Oczywiście, że tak! My, jeszcze (jako naukowcy) w tej dziedzinie życia raczkujemy. Ale to nasze myśli prowadzą do chorób: tak jak zawał serca jest spowodowany myślami (stresem). Joseph Murphy napisał: „Człowiek jest taki, jakie są jego myśli”. Więc chwyćmy się pozytywnych zmian osobowości i z uśmiechem obierzmy kurs wewnętrznej przemiany, a nasze ciało wyprzedzi te oczekiwania znacznie szybciej niż nam się wydaje.

EDUKATOR INTERDYSCYPLINARNY 
Dariusz Wojciechowski 

Powiązane wpisy

Natalia Krakowiak jako Nicky Minaj (wideo)

admin

Z Biblią przez stulecia

admin

Kawowy zawrót głowy (FOTO)

admin

Zostaw komentarz