13.3 C
Kołobrzeg
5 czerwca 2020
Także.pl

Dziecko w samochodzie? Pamiętaj o bezpieczeństwie

Postanawiasz podwieźć swoje dziecko do szkoły? Pamiętaj aby zapewnić mu właściwą ochronę. Zadbaj, aby maluch podróżował przypięty pasami, siedząc w odpowiednim foteliku. Zasada ta obowiązuje każde dziecko , które ma mniej niż 150 cm wzrostu.

Foteliki i nosidełka można podzielić na 5 grup:
– grupa 0 – obejmuje tzw. nosidełka przeznaczone dla noworodków i niemowląt o wadze do 10 kg,
– grupa 0+ – nosidełka dla noworodków i niemowląt o wadze do 13 kg,
– grupa I – foteliki dla dzieci o wadze 9-18 kg,
– grupa II – foteliki i podstawki podwyższające dla dzieci o wadze 15-25 kg,
– grupa III – podstawki podwyższające dla dzieci o wadze 22-36 kg.

Fotelik musi być dostosowany zarówno do wagi, jak i wzrostu dziecka. Powinien posiadać atest zgodny z europejską normą ECE R44/03 (znak homologacji – w kółku litera E z numerem kraju, w którym przeprowadzono badanie, albo znak bezpieczeństwa). Jeśli zamierzamy kupić używany fotelik, należy go bardzo dokładnie sprawdzić. Warto zajrzeć pod warstwę obicia z materiału. Pamiętajmy, że jakiekolwiek pęknięcia osłabiają konstrukcje fotelika i postąpimy roztropnie rezygnując z jego zakupu.

Nosidełka mocujemy tyłem do kierunku jazdy. Najlepszym miejscem jest tylna kanapa. W przypadku przewożenia dziecka z przodu samochodu pamiętajmy, że możemy w ten sposób podróżować jedynie w przypadku gdy nasz pojazd nie jest wyposażony w poduszkę powietrzną. Foteliki i podstawki dla starszych dzieci ustawiamy przodem do kierunku jazdy.
Obecne aktualnie w sprzedaży foteliki i nosidełka wyposażone są we własne pasy bezpieczeństwa. Sam foteli należy jednak umocować do kanapy lub siedzenia standardowymi pasami bezpieczeństwa będącymi na wyposażeniu samochodu. Warto przeczytać tutaj instrukcję dołączoną do fotelika i stosować się dokładnie do zawartych w niej zaleceń.

Pamiętajmy, aby w trakcie przewożenia dziecka nie kłaść żadnych przedmiotów na półce pod tylną szybą. W przypadku gwałtownego hamowania mogą one zrobić mu krzywdę!

źródło: Komenda Stołeczna Policji

Powiązane wpisy

Oszuści podszywają się pod policjantów. Nie daj się oszukać

Redakcja

Na Zygmuntowskiej będzie nowy próg zwalniający. To efekt konsultacji

Redakcja

Grupa Speed ukarała kolejnego kierowcę

Redakcja