20.6 C
Kołobrzeg
5 lipca 2020
Także.pl
Image default

Dieta w nowotworach

Wypadało by zacząć od tego z czym najczęściej wiąże się choroba nowotworowa, gdzie powstaje? Czyli powstaje na poziomie komórki , a odżywianie wywiera na nią wielki wpływ. 


Nasz organizm jest miastem, a Nasze komórki to jego ludność. Ty to dom, czyli głowa. Aby twoja ludność była silna, mieszkańcy muszą mieć pracę, systemy logistyczne, jedzenie, wodę i odprowadzanie śmieci. Potrzebna jest ochrona przed czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi próbującym zaatakować Nasze miasto. Komórki występują we wszystkich możliwych rozmiarach i kształtach, mają przeróżne zdolności i wykonują nieskończoną ilość funkcji. Jedne mieszkają w oświetlonych głównych częściach miasta np. jelita inne na obrzeżach gdzie światła jest trochę mniej np.mały palec u nogi. Niezależnie od położenia każda ma specjalne zadanie w Waszym ciele. Komórką kieruje jądro, zawierające materiał genetyczny. Kiedy komórka się dzieli, dzieli się również materiał genetyczny. Jeśli w tym procesie pojawiają się błędy następuje mutacja. 
I tu pojawiają się: 

WĘGLOWODANY 

Czerpiemy z nich energię cieplną i mechaniczną aby zaoszczędzić białka i tłuszcze oraz nakarmić bakterie okrężnicy i dostarczyć niestrawiony błonnik do poprawnego funkcjonowania jelit. Zdrowa żywność bogata w węglowodany zapobiega zwiększaniu się stężenia glukozy , która mogłaby karmić nowotwór. 

BIAŁKA 

Główny składnik budulcowy mięśni i organów, wykorzystujemy je do budowy i naprawy tkanki, do wytwarzania enzymów i hormonów jak również transportu tlenu. 

TŁUSZCZE 

Lipidy , substancje organiczne, nierozpuszczalne w wodzie. Znaczne źródło energii oraz źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) witamin oraz glicerolu i kwasów tłuszczowych (synteza innych lipidów). Niektóre KT biorą udział w syntezie  hormonów tkankowych. Im człowiek starszy i mniej aktywny fizycznie tym mniejsze zapotrzebowanie. 

WITAMINY I MINERAŁY 

W organizmie pełnią funkcję biokatalizatorów, są niezbędne w budowaniu tkanki mięśniowej. Pośredniczą także procesach biochemicznych oraz usuwają toksyny z organizmu. 

ZDROWY ROZSĄDEK 

Zbilansowana mało przetworzona dieta jest bardzo ważna dla zdrowia i dobrego funkcjonowania organizmu. Im zdrowiej się odżywiacie, tym lepiej dla Was. 

BADANIA  

Okresowe u lekarza rodzinnego, morfologia, crp, w przypadku Pań wizyty u ginekologa, Panowie urolog. 
I obserwacje własnego ciała myślę, że jeśli będziecie uważni dużo jesteście w stanie sami zauważyć w końcu to Wy najlepiej wiecie czy coś Wam dolega.

Monika Gawrysiak

Powiązane wpisy

Rusza OsiedLove Lato w Mieście

Redakcja

Wracają Poranne Koncerty Kameralne. Pierwszy już w sobotę

Redakcja

Koszykarska Kotwica pozyskała nowego zawodnika

Redakcja

Zostaw komentarz