20.6 C
Kołobrzeg
5 lipca 2020
Także.pl
Image default

Dialog o jakości naszego życia, o przyszłości Unii Europejskiej

Większa pomoc dla najbardziej potrzebujących, niepełnosprawnych, ludzi młodych, bezrobotnych i dotkniętych ubóstwem. Unia Europejska chce, by mieszkańcy Europy jeszcze silniej odczuli wsparcie. Oczywiście, środków nie zabraknie także na walkę o czyste powietrze czy lepszą komunikację w miastach. 16 maja na zaproszenie marszałka Olgierda Geblewicza do Szczecina przyjechał Marc Lemaitre, Dyrektor Generalny do spraw polityki regionalnej i miejskiej w Komisji Europejskiej. Szeroka dyskusja o przyszłości mieszkańców Unii odbyła się w ramach Dialogu Obywatelskiego.

To najlepsza okazja, by rozmawiać o tym, jak wyrównywać poziom życia mieszkańców Pomorza Zachodniego do tego w krajach tzw. Starej Unii, do dyskusji o rozwoju gospodarczym, o wartościach przyświecających zjednoczonej Europie.

– Dialog Obywatelski to otwarte spotkanie z najważniejszymi komisarzami unijnymi i europejskimi politykami, podczas których można zgłosić swoje uwagi i wypowiedzieć się o wpływie unijnej polityki na nasze codzienne życie. Wizyta Marca Lemaitre’a uznawanego za architekta polityki regionalnej w Unii, to ogromne wyróżnienie. Pokazaliśmy nasze pomysły na rozwój Europy i Pomorza Zachodniego – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

Podczas dyskusji nie zabrakło głosów o potrzebie dalszego stymulowania gospodarki, kontynuacji działań na rzecz ochrony powietrza, a także inwestycji w przedszkola, żłobki czy opiekę długoterminową, co wymusza sytuacja na rynku pracy i niskie bezrobocie. Nie zabrakło pochwał dla samorządów za skuteczne inwestowanie euro funduszy. Marszałek Geblewicz podkreślał, że rola samorządów w inwestowaniu unijnego wsparcia powinna być jak największa.

Dialog Obywatelski był okazją do podsumowania 15-lecia Polski w Unii Europejskiej. W tym czasie do zachodniopomorskiego trafiło ponad 31 mld zł europejskiego wsparcia. Efektem jest kilkanaście tysięcy inwestycji w drogi, tabor kolejowy i autobusowy, chodniki, ochronę środowiska, takie obiekty kultury, jak Filharmonia w Szczecinie czy Opera na Zamku, a także nowe miejsca opieki w żłobkach i przedszkolach, nowe miejsca pracy i infrastrukturę badawczą na uczelniach wyższych. Właściwie nie ma dziedziny życia, w której nie widać efektów unijnego wsparcia. O tym, jak ta pomoc będzie dalej wyglądała, decydują właśnie takie spotkania.

Marc Lemaitre to jedna z najważniejszych osób w Unii Europejskiej. Jest odpowiedzialny za rozwój regionów i miast. Jego wizyta w Szczecinie i spotkanie odbędzie się pod hasłem: 15 lat w Unii Europejskiej – wspólne wartości, wspólne osiągnięcia, wspólna przyszłość.

Powiązane wpisy

Otwarcie kołobrzeskich kąpielisk już 26 czerwca

Redakcja

MOSiR ogłasza konkurs na dzierżawę części plaży

Redakcja

Ogłoszenie: KTBS zatrudni inspektora nadzoru budowlanego

Redakcja