19.4 C
Kołobrzeg
3 czerwca 2020
Także.pl

”Botoks sposobem na walkę z czasem”

Młody wygląd, brak zmarszczek, wygładzona i sprężysta skóra to marzenie kobiety w każdym wieku. Panie chwytają się różnych sposobów, by cofnąć czas i powstrzymać proces starzenia.

W pewnym momencie nawet najdroższe kremy i maseczki przegrywają walkę z czasem. Zastanawiasz się, czy może spróbować czegoś mocniejszego? Coraz bardziej popularne są zabiegi z wykorzystaniem botoksu. Czym jest substancja, której tajemnicze działanie odmładza? O to zapytaliśmy kosmetolog Martę Banaszek.

Botoks, inaczej toksyna botulinowa (lub jad kiełbasiany) jest neurotoksyną, znaną jako jedna z najbardziej trujących substancji występujących naturalnie w przyrodzie. Neurotoksyna wytwarzana jest przez bakterie Clostrudium botulinum, w zależności od ich szczepu rozróżnia się kilka typów toksyn botulinowych A, B, C1, E, F i G.  Najbardziej toksyczną substancją jest typ A, co ciekawe jest ona groźniejsza od  od dyfterytu i aż 30 milionów razy bardziej trująca niż jad kobry.

Rozwój i nauka pozwalają jednak na wykorzystanie pozytywnych cech botuliny, które obecnie cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Znajduje ona zastosowanie w dziedzinie terapii zaburzeń nerwowo – mięśniowych oraz w medycynie estetycznej. Najczęściej stosowanymi toksynami są właśnie typ A oraz B. Wiele osób podczas pierwszego kontaktu z nazwą BOTOKS porównuje  go do wypełniaczy. Są to dwie różne rzeczy, ponieważ  zadaniem toksyny botulinowej jest unieruchomienie (okresowe sparaliżowanie, blokowanie wytwarzania acetylocholiny) mięśni w danej okolicy, a przeznaczeniem wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego jest nadanie objętości, wypełnienia np. zmarszczek, bruzd czy ust. Warto podkreślić, że zastosowanie obu preparatów jest okresowe, w zależności od indywidualnej odpowiedzi organizmu w przypadku botoksu efekt utrzymuję się ok. 3-7 miesięcy.

Wykorzystanie zalet jadu kiełbasianego możemy odnaleźć m. in.: w likwidacji pionowo ułożonych zmarszczek okolicy gładziny czoła ‘’lwie zmarszczki’’, poziomych zmarszczek czoła, kurzych łapek, bruzd na bocznej powierzchni nosa ‘’zmarszczki królicze’’, zmarszczek w okolicy górnej wargi tzw.’’palacza’’, opadających kącikach ust, ‘’brukowanej brodzie’’, w zaburzeniach linii żuchwy, w zmniejszeniu widocznych fałd mięśnia szerokiego szyi, w zapobieganiu nadpotliwość pach, rąk i stóp (należy uważać z zabiegiem u osób stosujących silny uchwyt czyli np. tenisistów oraz osób grających na pianinie, ponieważ może spowodować ona czasowe osłabienie mięśni). Toksyna botulinowa w dziedzinie niekosmetycznej znajduje zastosowanie w schorzeniach okulistycznych, neurologicznych takich jak zez, skurcz powiek, kurcz twarzy, spastyczny kręcz szyi, skurcz przełyku, zwieracza i inne.

Należy  pamiętać, że zabieg powinien być wykonywany u specjalistów w dziedzinie medycyny estetycznej lub dermatologów. Istnieje szereg przeciwwskazań do zabiegu, a także rygorystyczne zalecenia pozabiegowe np. zakaz schylania się przez kilka godzin i  zakaz masowania miejsca iniekcji, gdyż czynności te mogą spowodować przemieszczenie się preparatu, co za tym idzie unieruchomienie innej okolicy twarzy lub ciała, asymetria. Oczywistymi przeciwwskazaniami  jest ciąża, laktacja, leki nasilające lub osłabiające działanie botuliny (np. antybiotyki, D-penicylamina, niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwkrzepliwe ) Zabieg wprowadzenia botoksu jest raczej bezbolesny, aplikuje się go różnymi technikami cienką igłą, jednak można znieczulić powierzchnie skóry kremem z zawartością lidokainy. Zalecane jest wykonywanie zabiegu w odstępach min. 12 tygodni, a także wstrzykiwanie możliwie najmniejszych skutecznych dawek.

Jakiekolwiek powikłania pozabiegowe są minimalne, jeśli przestrzegamy zaleceń oraz wybieramy dobrego specjalistę.  Toksyna botulinowa może być więc dobrym rozwiązaniem dla osób, które borykają się z różnymi schorzeniami i problemami natury estetycznej.