11.1 C
Kołobrzeg
26 maja 2020
Także.pl

Bezpłatne testy słuchu i konsultacje specjalistów

9 sierpnia w ramach akcji “Wszystkie ręce na pokład” każdy będzie mógł skorzystać z bezpłatnych testów słuchu i darmowych konsultacji specjalistów.

Organizatorzy Narodowego Testu Słuchu, największej w Polsce kampanii społecznej profilaktyki chorób słuchu, przyłączają się do wspaniałej akcji “Wszystkie ręce na pokład”. Bezpłatne testy wykonywane będą w słuchobusie, mobilnym laboratorium słuchu, który wraz ekipą wyszkolonych specjalistów przez 3 wakacyjne miesiące podróżuje po kraju. Testy słuchu są dostępne dla każdego, nie trzeba mieć przy sobie żadnych skierowań lekarskich. Są oczywiście bezbolesne i nie zajmują więcej niż kwadrans.

Jak wygląda przeprowadzany w słuchobusie test? Pacjent zakłada specjalne słuchawki, przez które przepuszczane są dźwięki o coraz wyższych częstotliwościach. Jeśli pacjent słyszy dany dźwięk, musi nacisnąć przycisk. Ekipa słuchubusu wykonuje badania dwustopniowe: 1. trwający 30 sekund test ecola – przechodzą go wszyscy. Jeśli wykazuje jakiekolwiek wady, pacjent przechodzi drugi, dokładniejszy: 2. test audiometryczny. Każdy pacjent otrzyma na koniec konkretne, zindywidualizowane informacje o tym, w jakim stanie jest jego słuch i co robić, aby o niego dbać.

To siódma edycja Narodowego Testy Słuchu. A skoro siódma edycja, to organizatorzy w trakcie kampanii chcą przestrzegać Polaków przed “7-ma grzechami głównymi wobec słuchu”. Są to: (1) Ignorowanie pierwszych objawów ubytku słuchu; (2) Unikanie ciszy – życie w ciągłym hałasie; (3) Unikanie badań słuchu; (4) Ignorowanie ubytku słuchu u najbliższych; (5) Świadome bombardowanie uszu decybelami ze słuchawek wewnątrzusznych; (6) Unikanie ochronników słuchu, nie stosowanie ochronników słuchu w pracy; (7) Unikanie aparatów słuchowych.
Badania słuchu stają się koniecznością, ponieważ straciliśmy kontrolę nad hałasem. Według CBOS na nadmierny hałas narzeka aż 70% badanych Polaków. Szacuje się, że w aż 13 milionów mieszkańców naszego kraju zagrożonych jest hałasem. Badania mówią o 6 milionach seniorów z wadą słuchu.
Termin: środa, 9 sierpnia, w godz. 10:00-16:00
Miejsce: Piknik “Wszystkie ręce na pokład”, obok Latarni Morskiej