16.7 C
Kołobrzeg
19 września 2020
Także.pl

Bartosz Arłukowicz o służbie zdrowia

Na zaproszenie posła Marka Hoka oraz starosty Tomasza Tamborskiego, do Kołobrzegu przyjechał były minister zdrowia w rządzie PO-PSL – poseł Bartosz Arłukowicz. Na spotkaniu mówił m.in. o służbie zdrowia oraz polityce senioralnej. 

Bartosz Arłukowicz wskazywał potrzebę rozwoju polityki senioralnej, która obecnie jego zdaniem nie zaspokaja potrzeb tej grupy społecznej. Przypominał, że utworzony za jego czasów Warszawski Instytut Geriatrii został przez Prawo i Sprawiedliwość został odstawiony na boczny tor i nie spełnia zamierzonej funkcji. Zdaniem posła brakuje dostępności kształcenia dla lekarzy i pielęgniarek, którzy sprawują opiekę nad seniorami. Problem opieki geriatrycznej podkreślał Marek Hok – Temat geriatrii, temat osób starszych jest tematem bardzo aktualnym. Starzejące się społeczeństwo dotyczy również naszego kraju. Mamy coraz więcej seniorów, mamy coraz trudniejszy dostęp do geriatrii, fizjoterapii i rehabilitacji. Jak dodaje, problemem jest też brak wystarczającej kadry, na 800 szpitali w całej Polsce przypada raptem 300 geriatrów. 

W tematyce opieki osób niepełnosprawnych, na pytanie dotyczące koszalińskiego szpitala, który jako jedyny w okolicy, oferował możliwość przeprowadzenie zabiegów dentystycznych w znieczuleniu całkowitym wyleczyć zęby niepełnosprawnym dzieciom odpowiedział – Dostęp do stomatologii wymaga poprawy, szczególnie ten dla osób niepełnosprawnych. Arłukowicz zaznaczył, że w drugiej połowie marca odbędzie się specjalne spotkanie z dyrektorem koszalińskiego szpitala Andrzejem Kondaszewskim, na którym omówiony zostanie m.in. poruszony temat. Marek Hok zaznaczył, że rozmowy zmierzające do rozwiązania problemu z dyr. Kondaszewskim są cały czas prowadzone. 

Poseł Marek Hok na pytanie odnośnie braku środków na inwestycje w Regionalnym Szpitalu w Kołobrzegu zapewnił, że projekt przebudowy o wartości blisko 23 mln zł Zakładu Diagnostyki Obrazowej i Izbę Przyjęć, Laboratorium Analitycznego oraz Centralnej Sterylizatornii nie jest w żaden sposób zagrożony i w najbliższym czasie będzie realizowany. Zdaniem posła, problemy z realizacją Centrum Zdrowia Psychicznego, które miało zapewnić opiekę dzienną wynika z problemów finansowych spowodowanych zawirowaniami, które wprowadziła nowa ustawa o finansowaniu podmiotów medycznych, wprowadzona za rządów PiS.

Powiązane wpisy

Akty mianowania nauczycieli

Redakcja

Hok: te wybory zdecydują, w jakiej Polsce będziemy żyć

Redakcja

LUX MED wznawia bezpłatne badania mammograficzne

Redakcja