3.9 C
Kołobrzeg
8 kwietnia 2020
Także.pl

Andrzejkowe wróżby

Już dziś warto zaplanować sobie wieczór andrzejkowy. Jego nieodłącznym elementem muszą być wróżby.

W nocy z 29 na 30 listopada przypada niezwykłe święto, obchodzone nie tylko przez osoby o imieniu Andrzej i jego bliskich. Andrzejki, bo o nich mowa, to już niemal tradycyjny czas dobrej zabawy. Jest to ostatni i moment przed końcem roku liturgicznego, czyli czas do zabaw oraz wróżb przed Adwentem.

Andrzejki to magiczny czas przede wszystkim wróżb. Dawniej wróżby traktowano bardzo poważnie. Był to dzień, w którym niezamężne kobiety chciały dowiedzieć się, co je czeka w życiu sercowym. Wróżby andrzejkowe dziś nie są  traktowane tak poważnie jak za dawnych lat. Tradycja uległa zmianie i dziś andrzejki to idealny czas na spędzenie wspólnego czasu z przyjaciółmi w klubie lub na balu andrzejkowym, ale jeżeli nie masz żadnych szczególnych planów to przygotuj z przyjaciółmi noc wróżb w domu! Wspólne wróżenie może być świetną zabawą i powodem do śmiechu.

Jakie wróżby na Andrzejki?

Chyba najpopularniejszą wróżbą andrzejkową jest wylewanie na zimną wodę przez ucho od klucza wosku i wróżenie z kształtu zastygłej masy lub rzucanego przez nią cienia przyszłego wielbiciela. Cień może wskazywać przedmiot związany z zawodem przyszłego wybranka. Wszystko zależy od naszej wyobraźni. Wróżenie z wosku dotyczy miłości i szczęścia w następnym, nadchodzącym roku. Kolejną popularną wróżbą jest wróżba z białą kartką, na której wypisane są imiona kobiet i mężczyzn. Przebicie i trafienie w kartkę szpilką ukaże nam imię potencjalnego partnera. Kolejną propozycją może być wróżba „Obierki z jabłek”. Za pomocą tej wróżby możemy poznać pierwszą literę imienia naszej przyszłej miłości. Postaraj się wyciąć z jabłka jak najdłuższą obierkę. Następnie rzuć ją za siebie, koniecznie przez lewe ramię. W jaką literę ułożyła się skórka?

Inną powszechnie stosowaną wróżbą jest układanie butów od najdalszej ściany do wyjścia. Pierwszy but, który przekroczy próg, zwiastuje właścicielce lub właścicielowi szybkie zamążpójście/ożenek. Druga wersja to rzucanie butem przez lewe ramie. Jeśli but spadnie czubkiem w dół można liczyć na szybką zmianę stanu cywilnego. Kolejną bardzo popularną wróżbą jest wróżba z łupinami orzecha. Pozwala nam ona zobaczyć czy dwa serca (dwie łupiny) spotkają się i stworzą szczęśliwy związek. W dwie łupiny wkładamy karteczki z imionami, by sprawdzić, czy woda je odepchnie, czy przyciągnie. Jeśli łupiny orzecha się do siebie zbliżą, ten związek ma szansę, jeśli jednak się oddalą, jest nam pisany ktoś inny.

Pamiętajcie, andrzejkowy wieczór nie może upłynąć bez wróżb.