19.4 C
Kołobrzeg
3 czerwca 2020
Także.pl

78. rocznica napaści Rosji Sowieckiej na Polskę

17 września 1939 r., łamiąc polsko – sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Związek Sybiraków Koło Terenowe w Kołobrzegu i Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta zapraszają na obchody 78. rocznicy napaści Rosji Sowieckiej na Polskę.

W sali widowiskowej RCK o godz. 15.00 zorganizowany zostanie program okolicznościowy, w ramach którego odbędzie się rekonstrukcja historyczna napaści Sowietów na Polską Placówkę Graniczną, wystawa pokonkursowa prac plastycznych pn. ” Powroty z zesłania” i program okolicznościowy pt. “Nasze drogi do Polski”. Wstęp wolny.

W programie obchodów 78. rocznicy napaści Rosji Sowieckiej na Polskę, w dniu 17 września o godz. 10.00 w Bazylice konkatedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odprawiona zostanie Msza Święta w intencji Sybiraków i ich rodzin. Po mszy autobus spod Bazyliki zawiezie chętnych na Cmentarz Komunalny, gdzie o godz. 12.00 odbędą się uroczystości rocznicowe pod Ścianą Pamięci Polskiej Golgoty Wschodu ( kwatera sybiracka na Cmentarzu Komunalnym w Kołobrzegu).