27.8 C
Kołobrzeg
15 sierpnia 2020
Także.pl

2017

Polacy hucznie powitali Nowy 2017 Rok.  Życzyliśmy sobie szczęśliwego nowego roku, zdrowia, pomyślności, spełnienia małych i dużych  marzeń. Wszyscy mają jakieś nadzieje, plany i projekty związane z nowym. Każdy człowiek ma też subiektywne odczucia odnośnie oceny minionego roku.

Wielu może powiedzieć ,że był to rok udany, inni, że trudny, jeszcze  inni starają się jak najszybciej zapomnieć o tym co było. W najbliższych dniach wszędzie będziemy stykali się z podsumowaniami, ocenami  i refleksjami.  W mojej ocenie 2016 rok dla naszego miasta był dobrym rokiem, miasto stabilnie się rozwijało, sezon był udany, nie dotknęły nas żadne klęski  i nieszczęścia . Marka Kołobrzegu nabiera co raz większego znaczenia,  umocniliśmy swoją pozycję na turystycznej mapie Europy i Polski. Jesteśmy dobrze postrzegani w różnorakich rankingach i klasyfikacjach zajmując czołowe miejsca, miasto jest dostrzegane i wyróżniane.  W lokalnej polityce 2016 rok przyniósł zmiany w radzie miasta, w wyniku „afery mikrofonowej”  rozpadł się największy klub radnych PdK, zmienił się przewodniczący Rady Miasta – Wiolettę Dymecką zastąpił Ryszard Szufel. W ostatnich miesiącach  roku zainteresowanie mieszkańców wywołuje sprawa zgłoszona do CBA przez pana radnego Krzysztofa Plewkę. Oskarżenia były poważne, chociaż niektórzy powątpiewali w ich prawdziwość ,  jednak,  póki co, wbrew wątpiącym, sprawa toczy się nadal prowadzona teraz przez prokuraturę. Ciekawe jaki będzie finał. W Kołobrzegu, podobnie jak w wielu miastach naszego kraju w minionym roku odbyły się manifestacje organizowane przez KOD, wyrażające sprzeciw wobec  naruszania pozycji Trybunału Konstytucyjnego, czy formule przyjęcia ustawy budżetowej. Na kołobrzeskim molo odbył się również „czarny protest” – czyli manifestacja kobiet przeciw próbom zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych. W rozmowach z ludźmi daje się zauważyć co raz większa polaryzacja poglądów, podziały są większe i  bardziej radykalne niż kiedyś, rozmowy o polityce częściej zaczynają prowadzić do sporów i kłótni. Wielu zadaje sobie pytanie czy stać nas jeszcze na porozumienie w kluczowych dla kraju sprawach, czy sprawy kraju idą w dobrym kierunku?. Mnożą się wątpliwości i obawy. Niektórzy zdają się nie dostrzegać, że demokracja to nie tylko rządy większości ale również, a może przede wszystkim, szanowanie poglądów mniejszości.

Za kilka dni, 15 stycznia będzie  25 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ta jubileuszowa zbiórka środków odbywa się dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom. Przez ćwierć wieku grania przez WOŚP zebrano setki milionów złotych. Chyba nie ma w naszym kraju szpitala, który nie skorzystał ze wsparcia „orkiestry”. Mam nadzieję, że i w naszym mieście uda się zebrać wysoką kwotę do puszek wolontariuszy. Rok temu wbrew próbom zniechęcania do idei WOŚP udało się pobić rekord zbiórki, osobiście jestem przekonany ,że w tym roku będzie podobnie..

Również 15 stycznia odbędą się wybory uzupełniające do rady miasta w okręgu wyborczym obejmującym m.in. ul. Budowlaną , Waryńskiego, Strzelecką i ulice znajdujące się w uzdrowiskowej części miasta. Zachęcam mieszkańców do licznego udziału w tych wyborach. Osobiście wspieram kandydata Przemka Kiełkowskiego, którego znam wyłącznie z dobrej strony jako energicznego, pracowitego i dobrego człowieka. Przemek jest pełen pozytywnej energii, jest konsekwentny i skuteczny w działaniu , już drugą kadencję sprawdza się jako przewodniczący zarządu osiedla dbając między innymi o interes mieszkańców ulicy Budowlanej. Jest dobrym kandydatem na radnego, z całą pewnością dobrze zastąpi C. Kalinowskiego

W Nowym 2017 roku życzę wszystkim państwu zdrowia i pomyślności, spełnienia marzeń i realizacji planów. Niech dla każdego ten rok będzie lepszy od poprzedniego.

Mirosław Tessikowski

Tekst pochodzi z miesięcznika Także

Powiązane wpisy

Dlaczego warto?

Redakcja

Nowy rok szkolny rozpoczęty

Redakcja

Droga w Charzynie zostanie przebudowana

Redakcja